10 základních pravidel péče o panenku a její ochranu. 

Chcete vědět, jakou má Vaše panenka cenu a odkud pochází? V článcích naleznete odpověď na všechny Vaše dotazy.  Pokud ne, napište mi :-) odpovím vám co nejdříve. Výstavní portfolio najdete zde.                                                                                                                                          

  1. Vyhněte se slunci. Slunce změní barvu šatů, očí i vlasů. 
  2. Vyvarujte se také přímému světlu umělého osvětlení, nejen látka pak velmi trpí a barva se ničí.
  3. Nekuřte v blízkosti panenky, riskujete změnu barvy pleti i látky, a také vůně.
  4. Nenechte hromadit prach na panenky, prach zničí především krajky, látky a pak i panenky tělo.
  5. Udržujte domácí zvířata ve velké vzdálenosti, riskujete zničení panenky.
  6. Nenechte panenky obtěžovat hmyzem, mouchami a pavouky, není jí to příjemné.
  7. Udržujte panenky v uzavřené skříni, pokud jsou opravdu historicky cenná.
  8. Vyhněte se extrémním teplotám. Ideální rozmezí je 18-21°C.
  9. Udržujte panenky daleko od kyselých a hořlavých chemikálií. Předejdete k nevratnému poškození panenek. 
  10. Nebalte panenky do vzduchotěsného plastového krytu, nemůžou opravdu dýchat. 

Rady a tipy při koupi/prodeji moderní porcelánové panenky 

1. Panenka musí mít všechny části těla nedotčené, čím více detailů, tím lépe - prstíky na nohou i rukou, uši, gesta, velikosti jednotlivých proporcí odpovídají velikosti panenky - látkové tělíčko, ruce, nohy a hlava
z porcelánu. 

2. Každá panenka musí mít originální oblečení, nejlépe čisté a bez vad, podle bot i šatů a provedení poznáte zhruba stáří panenky, vyzvídejte pravý původ, odkud je a kdo kdy popř. prodal/koupil.

3. Panenka s označením by měla mít certifikát o původu, značení naleznete za krkem, na hlavě pod parukou, na zádech, na tělíčku, šatech, i na botě. Číslo edice musí být shodné s označením na krku.

4. Panenka by měla být hlavně v obličeji bez škrábanců, bez zjevných vad na kráse, s řasami a kvalitní parukou, s dřevěným nebo kovovým stojánkem ( bez stojánku, řas, ale i bez botiček, doplňků, hračky a
s poškozením klesá cena panenky).

5. Čím větší panenka, tím vyšší cena, ale také vyšší nároky na její údržbu a osobní prostor (nejoblíbenější jsou 40cm vysoké), panenky bez označení jsou levnější než panenky označené.

6. Panenku si vyfoťte ze všech stran i s doplňky jako je kabelka, deštník, měšec, klobouk, hračka, košíček apod. pro důkladnou dokumentaci k pojištění ( více jak jedna panenka je už sbírka).

7. Panenku si vystavte mimo dosah dětí, zvířat, průvanu, tepla, vlhka, kosmetických a hygienických přípravků na místo, kde s ní budete nejméně manipulovat.

8. Panenku 1x do roka umyjte vlhčeným ubrouskem, vyperte šaty.

9. Panenka by vás měla zaujmout i bez šatů, šaty jsou občas cennější, než samotná panenka.

10. Panence dokupte doplňky či kamarádku, ať se necítí sama, mějte z ní radost, těšte se z ní a mějte jí rádi.

  Máte pediofobii?

Že nevíte, co to je? Dostala jsem odkaz, který vše snad vysvětluje. Je to strach z panenek, který se může zvrátit v úplnou fobii čili pediofobii. Je to vzácné onemocnění, lišící se od klasických fobií vyvolávaných zvířaty, infekcemi nebo chorobami. Takové fobie mají prý konkrétní základ. Fobie není strach, nelze zaměňovat,. Jde o stálou poruchu, která více či méně znemožňuje člověku vést úplně normální život. Ostatně přečtěte si článek a posuďte sami, zda mají vědci pravdu...

Zdroj: 

https://eurozpravy.cz/magazin/239934-proc-se-lide-boji-nevinnych-panenek-vedci-nasli-odpoved/?fbclid=IwAR1NqHvdhYUzrqqiy209Rm9dtQQr0PGYCKxycyHcONnLAPp_qW5iivpTQd8

Něco málo z historie panenek

Panenka má podobu především malého dítěte, ale i jiných mystických bytostí jako jsou víly, elfky nebo zvířete či pohádkové postavy. Panenka sloužila k náboženským obřadům, kde zastupovala roli člověka. Nejstarší panenka je z dob Mezopotánie. Neuvěřitelné že. První dřevěná panenka je z roku 1548. Dřevokloubové panenky jsou především z Tyrolska a Bavorska. U nás až v 18.století. Z obyčejných panenek se sádrovou hlavou a s malovaným obličejem i vlasy, dřevěným tělem a textilními končetinami se stala propracovaná dokonalá výtvarná díla. Náhle byla vážnou konkurencí nejuznávanějším značkám a řemeslníkům. Nejrozšířenějšími se staly v 19. století.

Zdroj:

https://starozitnepanenky.cz/?cat=3
https://cs.qwe.wiki/wiki/Doll
https://cs.wikipedia.org/wiki/Panenka

Moderní porcelánové sběratelské panenky osmdesátých let

Moderní porcelánová sběratelská panenka... různé velikosti, porcelánová hlava, syntetická přilepená paruka, malované rysy obličeje, skleněné nebo plastové oči, dlouhé špičaté syntetické řasy, látkou vycpané tělo, částečné porcelánové paže nebo nohy,...tato panenka je neoznačená , její oblečení se zavírá suchým zipem. Panenky jsou oblečené jako mezinárodní postavičky, postavičky z příběhů, jako baletka, šašek, klaun, víla, viktoriánská šlechtična, školačka atd .

Moderní porcelánové sběratelské panenky se začaly prodávat přibližně od 80. let 20.st. do současnosti a byly určeny pro dospělou generaci sběratelů panenek, nikoli dětí. Teorií bylo koupit panenku, udržet ji v krabici co nejdéle. Po uplynutí času ji prodat za víc peněz než za původní cenu a tak vydělat. Panenky byly snadno dostupné v obchodních domech, uličkách s hračkami, v obchodech s kartami, obchodech s panenkami a hračkami a atd.

Všechny moderní sběratelské panenky původně měly COA = C ertificate O f A uthenticity s názvem Dolls Name ; obvykle uvádějí jejich jemnou bisque kvalitu, LE; množství původně vyrobených panenek a číslo návrhu pro panenku. Značení OOAK znamená One of a Kind, jedinná svého druhu. Jde o panenky ryze autorské, vyznačující se originálním provedením. Vyrábí se pouze v jednom kuse.

Některé panenky mohou mít na zadní straně krku označení, číslo návrhu nebo štítek ušitý na těle panenky nebo značku uvnitř oděvu. Panenka a její oděv mohou být zcela neoznačené. Samotný oděv možná někdy stojí víc než samotná panenka. Moderní porcelánové sběratelské panenky jsou okouzlující, krásné pro radost, dobře vyrobené, mnoho z nich nedotčené, ale dnes bohužel už nemají tu zamýšlenou sběratelskou hodnotu, která by byla vyšší než původní maloobchodní cena.

        Někteří moderní designéři a identifikovaní výrobci z mé sbírky...Leonardo Collection, Knightsbridge               Collectible Dolls, Oncrown Collection, The Classique Colection Jes a další...

Způsoby, jak identifikovat vaše sběratelské panenky

   Nejprve důkladně zkontrolujte panenku při dobrém a jasném osvětlení. Všimněte si velikosti panenky, materiálu, ze kterého je panenka vyrobena, typu očí, vlasů a detailů oděvu. Dále zkontrolujte panenku, zda neobsahuje značky. Většina značek panenek se nachází na zadní straně hlavy, na trupu a někdy na nohou. Nezapomeňte hledat štítky na oděvu nebo papírové štítky na ruce. Pokud značky obsahují jméno výrobce panenek, jste na půli cesty. Obvykle jsou panenky vyrobené po roce 1890 označeny zemí původu. Mnoho starožitných panenek je označeno číslem formy a číslo formy může stačit k identifikaci výrobce panenky. Pokud nemůžete najít svou panenku pomocí těchto metod, můžete zjistit výrobce nebo jméno prostřednictvím hodnocení panenky na výstavách panenek nebo v obchodech pro panenky. Ne všechny panenky lze identifikovat. Obzvláště obtížně identifikovatelné jsou neoznačené panenky všeho druhu, turistické panenky a levnější prodeje ze supermarketů. Někdy je možné určit éru a typ panenky, například "Složení dítěte 40. let" nebo "Francouzská celuloidová turistická panenka ze 30. let". Těžko identifikovatelné jsou panenky vyrobené v Asii (často prodávané prostřednictvím reklam v časopisech, dárkových obchodech nebo u běžných maloobchodníků) během posledních 30 let.

https://www.thesprucecrafts.com/identify-your-doll-773879

Jak zjistit hodnotu vaší porcelánové panenky

 Stanovení hodnoty porcelánové panenky není vůbec jednoduché. Porcelánové panenky, které byly vyrobeny před 80 až 100 lety nebo více, mohou být velmi cenné. Nejprve musíte přijít na to, kdy a kým byla panenka vyrobena. Pokud nenajdete žádné značky výrobce, hledejte jakékoliv značky na zadní straně hlavy, ramen nebo horní části zad panenky. Také pro mne novinka. Některá čísla jsou z porcelánových forem používaných k výrobě panenky a údajně je můžete vyhledat na internetu. Také musíte rozumně posoudit stav vaší panenky, protože její stav určitě nebude dokonalý. Porcelánové panenky čisté, nepoužívané jsou samozřejmě cennější než ty, které jsou ve špatném stavu. Zjistěte, zda byla panenka opravena nebo zda byly na ní provedeny rozsáhlejší restaurátorské práce. Panenka, která byla hodně používána, je obecně méně cenná než panenka v původním stavu. Pokud si však myslíte, že zrovna vaše porcelánová panenka může být velmi cenná, oslovte odhadce, který se specializuje na starožitné panenky.

https://www.thesprucecrafts.com/determine-porcelain-dolls-value-4089083

Druhy panenek...jaká je ta vaše? 

Ve stručnosti...panenky lze roztřídit podle éry (starožitné panenky, vintage panenky, moderní panenky) nebo podle materiálu (bisque, dřevo, vosk). Najdete zde také tématické panenky (panenky celebrit, Alice in Wonderland dolls) a panenky seřazené podle jejich funkce (hrací panenky, sběratelské panenky, užitkové panenky). Existují způsoby, jak popsat panenky také podle typů, jako jsou dětské panenky, módní panenky nebo panenky s kloubovým spojením.
Dřevěné panenky patří mezi nejstarší a některé pocházejí z roku 1500. Wax panenky přišly na scénu kolem konce roku 1700 a jsou většinou starožitné. Rychle vpřed o sto let k vynálezu celuloidu v 70. letech 19. století, kdy byly panenky vyrobené z tohoto revolučního materiálu a nahradily snadno rozbitné porcelánové panenky. Po nich následovaly kompoziční panenky, ale vinylové panenky spolu s těmi vyrobenými z tvrdého plastu rychle převzaly trh panenek v 20. letech 20. století.

https://www.thesprucecrafts.com/types-of-collectible-dolls-4118332